Uhorka siata

 

Uhorka je mimoriadne zásaditá zelenina, a tým pomáha bojovať proti prekysleniu organizmu. Vďaka vysokému obsahu vody je uhorka ľahko stráviteľná a najmä v letných mesiacoch pomáha udržovať telo dostatočne hydratované. Okrem toho pôsobí mimoriadne detoxikačne a dokonca dokáže rozpúšťať aj obličkové kamene. V neposlednom rade je uhorka plná vitamínov a iných prospešných látok s ktorých najviac vyniká obsah vitamínov A, B, C, draslíka a sodíka.

.

Odrody pestované na našej farme v roku 2017:

.

Šalátové uhorky:

.

Caruso – Skorá odroda mohutného vzrastu. Plod je hladký, mierne lesklý, 30-35 cm dlhý. Dužina je svetlo zelená s malým semeníkom. Veľmi jemná a chutná odroda.

Uhorka – Caruso

.

Linda – Najpestovanejšia šalátová odroda v Českej republike. Plod je kratší, tmavozelený bez krčku. V našom systéme pestovania sa tejto odrode mimoriadne darí. Pravdepodobne preto, že sa jedná o mimoriadne odolnú odrodu. Okrem bežného využitia, je táto odroda veľmi vhodná na uhorkovú limonádu.

Uhorka – Linda

.

Natálie – Odroda vyšľachtená súkromným českým šľachtiteľom Bohuslavom Holamnom. Plody majú dĺžku 20-25 cm, sú tmavozelené, bez kresby a bez krčku. V konzumnej zrelosti vydrží dlhšiu dobu ako ostatné šalátové uhorky, a preto je možné túto odrodu aj krátkodobo skladovať.

Uhorka – Natalia

.

Lemon – Atypická odroda uhorky, ktorá vzhľadom pripomína skôr citrón ako uhorku. Chuť je však veľmi sladká, čo ju predurčuje do zeleninových šalátov, kde okrem chuti pôsobí aj mimoriadne esteticky.

Uhorka – Lemon

.

 

Uhorky nakladačky

Bohdana – Plody sú štíhle, tupo zakončené, svetlozelenej farby. Táto odroda patrí medzi jemnoostné odrody. Je taktiež aj geneticky nehorká.

Uhorka – Bohdana

.

Marcel – Stredne skorá odroda. V porovnaní s ostatnými odrodami v našom sortimente, vytvára odroda Marcel hrubšie plody, ktoré sú okrem klasického zavárania, mimoriadne vhodné pre kvasenie.

Uhorka – Marcel

.

Cezar – Táto odroda bola vyšľachtená v roku 1992 v Poľsku. Spĺňa najprísnejšie svetové kritéria pre novo vyšľachtené odrody uhoriek. Je rezistentná na všetky hospodársky významné choroby, a okrem toho ponúka nadštandardný výnos, veľmi chutných uhoriek vhodných na zaváranie či kvasenie.

Uhorka – Cezar