Šalát siaty

Najobľúbenejšia listová zelenina nesmie chýbať ani v našej ponuke. Šalát je bohatým zdrojom vitamínov B,C,E a takisto významným zdrojom minerálnych látok, najmä železa, vápnika, sodíka či horčíka. Z organických kyselín vyniká obsahom kyseliny listovej. Šalát sa na našej farme vysieva každých 15 dní, vďaka čomu sme schopní dodávať túto zdravú zeleninu na trh počas celej pestovateľskej sezóny.

.

Odrody pestované na našej farme v roku 2017:

.

Hlávkový šalát:

 • Lednický – Veľmi skorá odroda hlávkového šalátu. Je to prvá odroda, ktorú na našej farme vysádzame na záhony. Ide totiž o odrodu mimoriadne odolnú voči nízkym teplotám, ktoré panujú na našej farme skoro z jari. Mimo výborných pestovateľských vlastností je táto odroda aj mimoriadne chutná.
Šalát – Lednický

 .

 • Král Máje I – Tradičná česká odroda hlávkového šalátu so stredne veľkou uzavretou hlávkou a svetlozelenými listami. Táto odroda bola vyšľachtená z prapôvodnej krajovej odrody českého šalátu.
Šalát – Král Máje I

 .

 • Dětenická atrakce – Stará česká odroda z roku 1952. Hlávka je guľovitá, pevná a veľmi dobre uzavretá, svetlozelená pri dozrievaní až belavá.
Šalát – Detenická atrakce

 .

Ľadový šalát

 • Great Lakes 118 – Celosvetovo najpopulárnejšia odroda ľadového šalátu. Od jej uvedenia na trh v roku 1948 si drží prvé miesto medzi ľadovými šalátami. Vďačí tomu okrem výbornej chuti aj priaznivým pestovateľským vlastnostiam. Táto odroda je predurčená do zeleninových šalátov.

  Šalát – Great lakes 118
 • Pražan – Odroda vyšľachtená v Prahe v roku 1971. Jedná sa o veľmi chutnú jemnú odrodu s výraznou vôňou. Hlávka je veľmi veľká, kulovitá, dobre uzavretá, hustá a na povrchu žltozelená.
  Šalát – Pražan

  .

Listový šalát

 • Dubáček – Táto odroda svetlozelených laločnatých listov, ktoré pripomínajú svojím tvarom dubové listy. Tieto listy majú orieškovú príchuť a sú mierne horké. Výborný ako príloha k hubám, či mäsu.

  Šalát – Dubáček
 • Red salad Bowl – Obľúbená americká odroda. Od svojho uvedenia na trh v roku 1955 si drží popredné miesto medzi odrodami šalátov na americkom kontinente. Vďaka vynikajúcej jemnej chuti sa už momentálne pestuje po celom svete. Názov v preklade znamená, červená šalátová misa, vďaka charakteristickému zoskupeniu listov, ktoré táto odroda vytvára. Hodí sa na všetky druhy využitia.

  Šalát – Red Salad Bowl
 • Lollo Bionda – Talianska odroda, ktorá patrí k najvyhľadávanejším odrodám šalátov vôbec. Listy sú zelenej farby, veľmi dekoratívne. Mnohým pestovateľom pripomína táto odroda podmorské korály. Jemné, osviežujúce listy sa hodia na všetky spôsoby využitia.

  Šalát – Lollo bionda
 • Lollo Rossa – Táto atraktívna odroda šalátu naberá v poslednom období mimoriadne na popularite. Vynikajúcu chuť dopĺňa zaujímavá bordová farba, ktorá je príjemným spestrením každého taniera. Jedná sa o taliansku odrodu, ktorá sa hodí na všetky spôsoby využitia šalátu v kuchyni.
  Šalát – Lollo rosa

  .

Rímsky šalát

 • Verde degli ortolani – Vytvára mohutnú, voľnejšiu hlávku. Je vhodný do šalátov, ale aj k tepelným úpravám. Veľmi chutná odroda, ktorá dobre znáša aj vyššie letné teploty.

  Šalát – Vede degli ortolani
 • Little Gem – Vytvára hlávky plné krehkých a sladkých listov. Výborný do zeleninový šalátov s olivovým olejom. Táto odroda pochádza z Ameriky a v preklade znamená malý poklad, čo má súvis práve s hlávkou, ktorá je menšieho tvaru v porovnaní s inými odrodami rímskeho šalátu.

  Šalát – Little gem