Zeler voňavý

Už v starom Egypte bol zeler používaný ako korenie, ale predovšetkým ako prírodné afrodiziakum. Zeler pôsobí na ľudské zdravie naozaj blahodarne. Znižuje choleresterol, pôsobí pri reumatizme, dne, artritíde a pôsobí mimoriadne močopudne a tým aj pomáha k detoxikácií tela. Látky obsiahnuté v zeleri znižujú hladinu krvného cukru, nemal by teda chýbať na tanieri všetkých diabetikov.

.

Odrody pestované na našej farme v roku 2017:

.

Zeler buľvový

Talar – Skorá odroda. Vytvára obzvlášť aromatické buľvy, strednej veľkosti s bielou kôrou aj dužinou. Dobre skladovateľná odroda.

Zeler – Talar

Makar –  Makar je stará ruská odroda bujného vzrastu s hladkými buľvami. Táto odroda je stredne skorá, vhodná na všetky spôsoby využitia.

Zeler – Makar

Maxim – Táto neskorá odroda vytvára veľké až 500 gramov vážiace, oválne koreňové buľvy s krémovo-bielou dužinou. Táto odroda je vhodná na priamu konzumáciu, do šalátov a do polievok. Medzi dobré vlastnosti tejto odrody patrí aj dobrá skladovateľnosť.

Zeler – Maxim

.

Zeler stopkatý

Verde Pascal – Táto francúzska odroda sa vďaka svojej lahodnej chuti pestuje po celom svete. Vytvára 20 až 25 cm dlhé stopky, ktoré sa môžu konzumovať surové alebo varené, ochutené mletou rascou či soľou. Ako zeleninová príloha sa hodí ku každému jedlu.

Zeler – Verde Pascal

.

Zeler vňaťový

Jemný – Tento zeler vytvára ružicu jemných výrazne aromatických listov. Vňať, ktorá sa zbiera na konci leta je vhodná na dochucovanie jedál alebo na sušenie. Po usušení slúži ako korenie.

Zeler – jemný