Petržlen záhradný

Mnoho spotrebiteľov vníma petržlen, iba ako povinú súčasť nedeľného vývaru. Skutočne, žiadny dobrý vývar sa bez koreňa petržlenu nezaobíde. Ak by sme ho však klasifikovali iba ako „polievkovú zeleninu“ spravili by sme veľkú chybu. V skutočnosti sa jedná o značne liečivú rastlinu. V koreňoch petržlenu sa totiž nachádza mimoriadne vzácna silica s názvom apiol, ktorý ma unikátnu schopnosť rozširovať cievy, podporuje tiež prekrvenie močového ústrojenstva a vďaka tomu je petržlen považovaný za silné afrodiziakum. Petržlen sa už tradične využíva k liečbe zápalov močových ciest, pri poruchách trávenia spojených s plynatosťou a črevných kŕčoch. Sila petržlenu je tak silná, že dokonca predstavuje nebezpečenstvo pre tehotné a dojčiace ženy, ktoré by mali konzumovať petržlen s opatrnosťou. Jedna z významných vlastností petržlenu je tiež, že významne podporuje chuť do jedla.

.

Odrody pestované na našej farme v roku 2017

.

Koreňové odrody:

.

Roksana – Stredne skorá odroda. Koreň je dlhý 15 až 20 cm, široko kuželovitý, krémovej farby. Dužina je krehká, krémovo biela. Táto odroda je vhodná aj pre skladovanie.

Petržlen – Roksana

.

Olomoucký dlhý – Obľúbená moravská odroda, ktorá vytvára dlhé vretenovité korene s výrazne ostrím zakončením. Farba koreňa je šedobiela až šedá. Dužina je výrazne aromatická, smotanovo bielej farby. Olomoucký dlhý, patrí medzi odrody petržlena s najlepšou dlhodobou skladovateľnosťou.

Petržlen – Olomocky dlhy

.

Vňaťové odrody:

 

Krista – Táto odroda vytvára husté, olistené, polovzpriamené, silno kučeravé listy jasno zelenej farby. Hodí sa do polievok alebo ako ozdoba takmer ku každému jedlu.

Petržlen – Krista