Mrkva obyčajná

Obľúbená a zdravá zelenina tvorí základ nášho sortimentu. Táto rastlina vyniká obsahom viacerých vitamínov. Medzi inými sú to hlavne vitamín A, vitamíny skupiny B a vitamín C. Vďaka tomu konzumácia mrkvy zvyšuje odolnosť organizmu proti infekciám a preukazne zlepšuje zrak. Taktiež pôsobí priaznivo na správnu výmenu látok v organizme. Okrem bežnej konzumácie surovej mrkvy je veľmi vhodné pripraviť si z mrkvy šťavu, ktorá pôsobí na organizmus doslova ako liek.

 

Odrody pestované na našej farme v roku 2017:

Rubína – Neskorá výnosná mrkva veľmi vhodná na zimné skladovanie zo skorého výsevu v marci až v apríli. Koreň je valcovitý, v spodnej časti sa zužujúci, čiastočne tupo zakončený, 16 – 17 cm dlhý. Farba koreňa na reze je intenzívne oranžovočervená.

Mrkva – Rubína

Blanka – Neskorá až 26 cm dlhá mrkva. Vhodná na priamy konzum, avšak je vhodná aj k dlhodobému skladovaniu. Valcovitý koreň sa v spodnej časti zužuje.

Mrkva – Blanka

Mercado de Paris 3 – Nevšedná odroda takmer s guľatým tvarom koreňa. Koreňe sú široké 3 až 4 cm a majú výbornú sladkú chuť. Odroda je vhodná ku všetkým spôsobom využitia – priamy konzum, sterilizovanie, mrazenie.

Mrkva – Mercado De Paris 3

Karotina – Kvalitná odroda polo skorej mrkvy určená na priamy konzum i krátkodobé skladovanie. Koreň je mierne kónický a tupo zakončený. Povrch koreňa je hladký, intenzívne vyfarbený. Dužina je oranžovo červená, jemnej chuti. Srdiečko má rovnaké intenzívne vyfarbenie ako kôra.

Mrkva – Karotina

Nantes 5 – Červenooranžová tradičná obľúbená odroda skorej mrkvy s dlhším, takmer valcovitým koreňom, tupo ukončeným. Povrch je hladký. Dužina je jemná, výbornej chuti, červenooranžová, často so svetlejším stredom.

Mrkva – Nantes 5

Kuroda – Najsladšia odroda v našom sortimente. Má výraznú sýtooranžovú farbu. Je veľmi vhodná na výrobu džúsov alebo smoothies. Táto odroda nie je vhodná na dlhodobejšie skladovanie.

Mrkva – Kuroda

 

Dostupnosť mrkvy Jún – November