Kaleráb

Patrí medzi hlúbové druhy zeleniny a jeho rýchly rast prináša každoročne obrovské potešenie na našu farmu. Kaleráb počas svojho rastu naberá veľké množstvo minerálnych látok, stopových prvkov a tým pre náš organizmus pôsobí ako vitamínová bomba priamo z prírody. Kaleráb má vysoký obsah vitamínov B, C, železa, horčíka a mangánu. Takisto obsahuje draslík, ktorý má prirodzene odvodňujúce účinky. Celá rastlina je ľahko stráviteľná, a preto sa ho odporúča konzumovať v surovom stave kedy je aj najzdravší. Dá sa však veľmi dobre spracovať aj na rôzne omáčky či použiť do polievok. Na tieto účely sú obzvlášť vhodné neskoré odrody kalerábu, ktoré vydržia pri správnom skladovaní aj niekoľko mesiacov.

.

Zoznam odrôd pestovaných na našej farme v roku 2017

 

Gigant – Najväčšia a najneskoršia odroda kalerábu v našej ponuke. Je to pomerne stará odroda. Pestuje sa už od roku 1965. Zbierame ho až neskoro na jeseň. Táto odroda je výborná na zásobu na zimu, pri dobrom uskladnení totiž vydrží až do jari. Gigant je obzvlášť vhodný na kuchynské spracovanie.

Kaleráb – Gigant

Morávia – Vynikajúca skorá biela odroda. Buľva je plocho guľatá, svetlo zelená. Dužina je pri šupke nazelenalá, jemnej, dobrej chuti. Priemerná hmotnosť buľvy je 180 – 210 g. Vďaka jemnej a sladkej dužine je táto odroda mimoriadne vhodná k priamemu konzumu.

Kaleráb – Moravia

White viena – Mimoriadne obľúbená odroda naprieč celou Európou. Táto najbelšia odroda kalerábu vyniká príjemnou chuťou a slabým olistením. Výborná vlastnosť tejto odrody je odolnosť proti drevnateniu. Vďaka tomu si stále zachováva jemnú chuť vhodnú pre priamy konzum.

Kaleráb – White Vienna

Violeta – Neskorá modrá odroda kalerábu vhodná aj pre krátkodobé skladovanie. Buľva je guľovitá až plocho guľovitá, veľká, má hladký povrch, je odolná voči praskaniu. Dužina je pevná, biela, jemnej sladkastej chuti, šťavnatá. Buľvy môžeme skladovať počas 2 – 3 mesiacov. Priemerná hmotnosť buľvy je až 600 g.

Kaleráb – Violeta

Blankyt – Naša najobľúbenejšia odroda. Blankyt je veľmi skorý modrý kaleráb. Má jemnú dužinu sladkastej chuti. Odolná odroda voči drevnateniu a praskaniu. Táto odroda je tak veľmi vhodná k priamemu konzumu, že by bol až hriech ju kuchynsky spracovávať.

Kaleráb – Blankyt

Azur – Ďalšia skorá modrá odroda. Zbierame ju niekoľko dní po odrode Blankyt. Z odrodou Blankyt je aj veľmi podobná. Rozdielom je sploštená buľva a sýtejšia fialová farba. Dužina je takisto jemná zo zeleným nádychom, nasladkastej chuti.

Kaleráb – Azur

Dostupnosť kalerábov Máj – November